top of page
  • Jana Alexová

Čo by dala Violetta z La traviaty za vakcínu? Tuberkulóza zabíjala hrdinky románov aj umelcov

SND uvedie tento týždeň predstavenie inscenácie Verdiho La traviaty s Adrianou Kučerovou.


Adriana Kučerová ako Violetta Valéry v inscenácii La traviata, foto Marek Olbrzymek

Verdiho opera La traviata vznikla na motívy slávneho románu Dáma s kaméliami Alexandra Dumasa ml. Operná hrdinka, obletovaná kurtizána Violetta, nachádza pravú lásku v čase, keď jej pľúca zožiera smrteľná choroba. Tuberkulóza.


Dumasova románová hrdinka sa volá Marghuerite, jej skutočným predobrazom však bola reálna osoba známa ako Marie Duplessis. Milovaná umelcami, medzi ktorých okrem Dumasa patril napríklad aj Franz Liszt, zomrela v roku 1847 ako 23-ročná. Na tuberkulózu.

Umenie tuberkulózu zromantizovalo


Epidémia tuberkulózy vo veľkom prepukla v dôsledku industrializácie v 19. storočí. Ľudia sa masívne sťahovali za lepším životom z vidieka do miest, ktoré však na tento nápor neboli pripravené.


V preplnených mestách prisťahovalci často živorili v zlých hygienických podmienkach, čo napomáhalo rýchlemu šíreniu choroby. V 20. storočí sa potom situácia otočila. V mestách začala fungovať osveta, hygiena a očkovanie, a tuberkulóza sa oveľa viac začala šíriť na vidieku.


Pôvodcu zákernej choroby objavil nemecký lekár Robert Koch, vakcínu proti nej vyvinuli francúzski vedci Albert Calmette a Camille Guérin. Prvú dávku podali presne pred sto rokmi, v lete 1921.


No kým sa podarilo počty chorých radikálne znížiť, tuberkulóza zabíjala. Umelcov aj hrdinov ich diel. Zomreli na ňu napríklad sestry Mária a Elisabeth Brontëové, Edgar Allan Poe, George Orwell, Franz Kafka, Frederic Chopin aj Anton P. Čechov.


Tuberkulóza trápila hrdinku nielen v Dáme s kaméliami a La traviate, ale napríklad aj v Bedároch či Pucciniho opere Bohéma. Nepríjemnou chorobou potrápil svoju hrdinku Erich Maria Remarque v diele Traja kamaráti, ale aj Dostojevskij v románoch Idiot a Zločin a trest.


Vo väčšine diel však išlo o romantizujúci obraz tuberkulózy. Umelci zobrazovali choré hrdinky ako veľmi krehké, osudom zlomené, osamotené a spoločnosťou opustené ženy, ktorým smrť prináša vykúpenie a vyslobodenie z ťažkého života.


Tuberkulózne dievčatá často vykresľovali ako krásne a príťažlivé melancholické bytosti s horúčkovitými očami. Symptómy choroby ako bledosť, štíhlosť a lesklé oči sa zrazu stali prejavmi krásy.


V postave Violeta Valéry sa predstaví Adriana Kučerová, foto Marek Olbrzymek

Tragédia Violetty je intímna


Taká je aj Violetta, hrdinka Verdiho La traviaty. Krásna kurtizána, po ktorej túžia všetci, no najväčšmi Alfredo, ktorý si jej lásku napokon aj získa. Vtedy je už však neskoro a smrteľne chorá Violetta má už svoje dni spočítané.


A hoci premiéra La traviaty v Benátkach v roku 1853 bola fiaskom, už o rok neskôr sa Verdi tešil z jej triumfálneho úspechu. Dodnes táto opera patrí medzi najpopulárnejšie a najčastejšie uvádzané operné tituly.


La traviata nechýba ani v Slovenskom národnom divadle. Opera SND uviedla na jeseň 2021 novú inscenáciu La traviaty v réžii talianskeho režiséra Roberta Catalana. Najbližšie - a poslednýkrát v tejto sezóne - ju budete môcť vidieť už vo štvrtok 9. júna.


„Myslím si, že diváci si La traviatu zamilovali vďaka bezprostrednosti, s ktorou publikum prichádza do kontaktu s Violettou, jej slobodou, chuťou do života, bolesťou a samotou. Jej tragický rozmer ju zaraďuje medzi mýty divadla. Jej obeta nás nemôže nezasiahnuť. Jej tragédia je intímna a úprimná,” hovorí o diele režisér Roberto Catalano.


„Nachádzame v nej motívy oslavy, prepychu, romantickej lásky, ktorá sa mení na tragédiu; sú to prvky, ktoré sa divákovi dostávajú pod kožu a dokážu ho úplne uniesť. Neverím, že existuje človek, ktorý by pri pozdvihnutí poháru nezaspieval aspoň raz v živote známy prípitok „Libiamo ne’ lieti calici“,” dodáva.


Operná diva Adriana Kučerová, ktorá v SND hosťuje v úlohe Violetty, vraví, že Verdiho hrdinka je výzvou pre každú sopranistku.


„Od interpretky si vyžaduje absolútny technický nadhľad a schopnosť počas jedného večera preklenúť dramatický oblúk od roztopašného dievčaťa, cez pocity hlbokého zaľúbenia, uvedomenia si choroby a blížiaceho sa konca života či nenaplnenej lásky. Na to je potrebná nielen technická zdatnosť, ale aj osobnostná zrelosť,” hovorí Kučerová.


Diváci v SND vo štvrtok 9. júna uvidia po boku Adriany Kučerovej v roli Alfreda tenoristu Tomáša Juhása. Jeho otca Giorgia stvárni Daniel Čapkovič. Dirigovať bude Robert Jindra.
bottom of page