top of page
  • Jozef Červenka

Ako 24-ročný bol najmladším profesorom hudby v Európe. Kontrabasista Roman Patkoló vystúpi v SND

Jeden z najlepších kontrabasistov na svete je Slovák.

Roman Patkoló je jeden z najlepších kontrabasistov sveta. Zdroj: Anna Maria Steg


Novou súčasťou ponuky Opery SND sa od minulej sezóny stal cyklus komorných koncertov, ktoré si svoj čas našli v nedeľných popoludniach a svoje miesto v atraktívnom prostredí Operného salónu.


Vynikajúci interpreti, zaujímavý výber hudby, kvalitná akustika komorného priestoru a nádherné výhľady na Bratislavský hrad a Dunaj si rýchlo našli svojich verných divákov.


Prvé koncerty mali úspech


Cyklus Komorné koncerty SND vznikol z iniciatívy viacerých členov orchestra Opery SND. Ich spoločnou ambíciou bolo, popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári, venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie.


Počiatočný inštrumentálny charakter podujatí sa neskôr rozšíril aj na komorné piesňové recitály sólistov Opery SND. Charakteristickým spoločným znakom jednotlivých koncertov bola aj účasť členov Činohry SND, ktorí v programe účinkovali s krátkym literárnym vstupom.


Pilotným koncertom projektu bolo februárové vystúpenie súboru Ensemble Varietas pod vedením huslistu Adama Nováka, ktorí uviedli dve nezvyčajné diela, Kvarteto pre klarinet, husle, violu a violončelo od Johanna Nepomuka Hummela a Septet pre husle, violu, violončelo, kontrabas, klarinet, fagot a lesný roh od Ludwiga van Beethovena.


Martin Huba predniesol fragmenty z listov Beethovena Hummelovi. Vzhľadom na protipandemické obmedzenia v tom čase bol koncert naživo aj streamovaný prostredníctvom youtubového kanála SND.


Na veľkonočnom koncerte Spectrum Quartet zahralo sláčikové kvarteto Josepha Haydna Sedem posledných slov Ježiša Krista na kríži s pôvodným biblickým slovom v podaní Ondreja Kovaľa.

Ensemble Varietas na vystúpení v cykle Komorné koncerty. Zdroj: Juraj Žilinčár

Na májovom koncerte sa predstavilo Hobojové trio SND pod vedením Vladislavy Fabianovej so špeciálnym programom z diel Milana Dubovského, Clauda Debussyho, Grahama Powninga, Daria Argentesiho a Josefa Bednárika. Básne Vladimíra Holana zarecitovala Anežka Petrová.


Júnový koncert patril emeritnej sólistke Opery SND, mezzosopranistke Jitke Sapara Fischerovej, ktorú na klavíri sprevádzala Andrea Bálešová. Jej piesňový recitál Ad revidendum bol zostavený z cyklov Viliam Figuša-Bystrého, Egona Kráka, Roberta Schumanna, Víťazoslava Kubičku a Tibora Andrašovana. Básne Jána Hollého, Leny Riečanskej a Ľudmily Kunikovej Šamkovej predniesol Štefan Bučko. Sezónu uzatvoril začiatkom júla SND Brass Quintet open-air koncertom na piazzette pred novou budovou SND.


Viac na www.sme.sk


bottom of page