top of page
  • Jozef Červenka

Chcela byť zdravotnou sestrou, no dobyla operný svet. SND si pripomenie opernú divu Editu Gruberovú

Opera SND pripravila galakoncert Edita Gruberová Tribute.

Edita Gruberová

Primadona assoluta, kráľovná belkanta, La Gruberová, diva divissima... Edita Gruberová bola fenoménom svetovej opernej scény a jednou z najvýznamnejších koloratúrnych sopranistiek 20. a 21. storočia.


Rodáčka z bratislavskej Rače zažila výnimočnú svetovú kariéru i výnimočne dlhý čas jej trvania. Práve neuveriteľná dĺžka kariéry kládla otázku – je vôbec možné vyše 50 rokov spievať na špičkovej úrovni?


V prípade Edity Gruberovej sa dalo bez zaváhania odpovedať áno.


Hlas Edity Gruberovej bol zázračný. Počas celej kariéry fascinoval krištáľovou priezračnosťou, suverénnymi osemtisícovkami vysokých tónov, virtuóznou technikou, unikátnym dynamickým rozpätím a dokonalým vyvážením racionality a hlbokej emocionality.


O spev sa zaujímala odmalička, no jej mimoriadny hlasový dar objavili až v ôsmich rokoch v evanjelickom zbore, kde spievala. Už vtedy sa jej hlas šplhal do stratosférických výšok. Pôvodný plán stať sa zdravotnou sestrou teda zmenila.


Spev vyštudovala na bratislavskom Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení. Po debute v Slovenskom národnom divadle v roku 1968 bola krátko v angažmán v Štátnej opere v Banskej Bystrici, no už o dva roky sa stala členkou Viedenskej štátnej opery.


Z dôvodu obmedzení a zákazov komunistického režimu vo vtedajšom Československu sa rozhodla v roku 1971 emigrovať do Rakúska. Od polovice sedemdesiatych rokov sa stala žiadanou koloratúrnou sopranistkou po celom svete.Po roku 1989 sa však opakovane vracala do svojho rodiska, pravidelne v Bratislave koncertovala a bola tiež čestnou prezidentkou festivalu Bratislavské hudobné slávnosti. Svoju kariéru oficiálne ukončila v roku 2019.

Viedenská a Bavorská štátna opera, Covent Garden v Londýne, milánska La Scala, Metropolitná opera v New Yorku, Zürich, Salzburg, Barcelona, Berlín, Praha...


Viac na www.sme.sk

bottom of page