top of page
  • Kristián Kohút

Fascinuje, šteklí zmysly, lieči krásou. Balet SND pripravil nový ročník galavečera Umenie pre život

Tancovať bude aj Olga Smirnova, ktorá musela odísť z Ruska


Olga Smirnova odsúdila ruskú agresiu na Ukrajine a musela odísť z Ruska, zdroj: Alisa Aslanova

Len raz za rok je možné na Slovensku vidieť plejádu najlepších tanečníkov sveta v exkluzívnom programe Umenie pre život, ktorý Balet SND organizuje v spolupráci s Národným onkologickým ústavom.


Ide o jedinečnú príležitosť zažiť nielen majstrovstvo tých najlepších baletných interpretov, ale i vidieť výnimočné choreografie, ktoré sa u nás často nevidia.


Liečivý balet

Baletný galakoncert Umenie pre život, ako ho poznáme v súčasnej podobe, začal písať svoju históriu ešte v roku 2008, keď Balet SND pod vedením Mária Radačovského vstúpil do spolupráce s Národným onkologickým ústavom.


Ambiciózny projekt sa časom na scéne SND etabloval a dnes predstavuje neodmysliteľný vrchol jesennej časti baletnej sezóny.


V priebehu úspešných ročníkov sa pretransformoval z „Balet Gala“ na Umenie pre život.


Zmena v názve ani dramaturgické pokusy o zmenu v priebehu času nezmenili nič na podstate projektu, ktorá vychádza z filozofie, že umenie lieči.


Liekom, hádam nielen metaforicky, je v prípade tohto projektu baletné umenie.


Balet ako umenie fyzickej a zároveň neuchopiteľnej krásy svojou efemérnou podstatou blahodarne vplýva na zmysly.


Upokojuje, pomáha zabudnúť, vťahuje do ireálneho sveta, šteklí zmysly, fascinuje, podnecuje fantáziu, lieči. Lieči emóciou. Lieči krásou.


Riaditeľka Baletu SND Nina Poláková v minulej sezóne vo svojom príhovore k hosťom nazvala projekt prejavom ľudskosti, pretože je umelecko-spoločenským vyjadrením empatie k onkologickým pacientom a zároveň poďakovaním lekárom, sestričkám a celému zdravotníckemu personálu.


Dnes by sme už mohli konštatovať, že Umenie pre život sa vyprofilovalo ako výnimočné podujatie, ktorého srdce je naplnené láskou, duša empatiou a telo má vyrysované baletným tréningom.
Hviezdna primabalerína a diamanty


Rovnako ako na nočnej oblohe plnej hviezd, i na podujatí Umenie pre život jedna hviezda žiari o trošku viac ako iné. Éterická, krásna, nežná a zároveň silná a sebavedomá.


Vedúca sólistka Holandského národného baletu v Amsterdame Olga Smirnova predstavuje ideál primabaleríny. Jej fyzické dispozície, tanečný prednes, spôsob, akým ovláda svoje telo, z nej robia výnimočnú umelkyňu najvyššej kategórie.


Viac na www.sme.skbottom of page