top of page
  • Jana Alexová

Ivana Kuxová a Peter Brajerčík: Na divadlo máme úplne rozdielny vkus

Ďalší z rozhovorov v seriáli Divadelné rodiny.

Kolektív autorov 24, na fotografii Ivana Kuxová, foto Andrej Balco

Spoznali sa v divadle a na javisku sa do seba aj zamilovali. Členka Činohry SND IVANA KUXOVÁ a herec na voľnej nohe PETER BRAJERČÍK spolu vychovávajú dvoch synov.


Momentálne v Slovenskom národnom divadle obaja pripravili nové hry – Čistý dom a Macbeth, ktoré majú premiéru začiatkom novembra.


V rozhovore pre SME NÁRODNÉ hovoria o tom, v čom je najväčšia výzva skĺbiť rodinný život s povolaním herca, v čom spočíva výhoda či nevýhoda byť hercom na voľnej nohe, ale aj o tom, kedy sa na javisku cítia dobre.


Koľko rokov ste vlastne spolu?


I: Desať.


P: Tu je to napísané, dnes som si to všimol. Desať rokov.


Asi záleží, aj odkedy to rátate. Lebo niekto počíta len manželské roky, niekto, odkedy spolu začali randiť.


I: Manželia budeme o chvíľu už sedem rokov, takže tých desať rátame od začiatku.


P: Áno, 1. decembra pred desiatimi rokmi bola v Slovenskom národnom divadle premiéra inscenácie Aj kone sa strieľajú…


I: … A tam sme sa dali dokopy. Hrali sme pár, tak sme sa do toho trochu vžili.


Herci majú v tomto také špeciálne povolanie, lebo je asi ľahšie sa do seba zamilovať, keď hráte pár.


I: Je pravda, že ak pracujete niekde v kancelárii, tak so žiadnym kolegom nemáte tak fyzicky blízko a neriešite s ním také intímne veci ako my na javisku v divadle. Alebo napríklad aj taká tanečná šou Let´s Dance – je asi prirodzené, že dvaja ľudia, ktorí spolu trávia celé hodiny, prejdú všetkými možnými krízami a fázami, majú na sebe pot jeden druhého, tak si vytvoria nejaké puto a možno aj preskočí iskra a vznikne medzi nimi istá chémia. Je to prirodzené. A asi práve z povahy tej našej práce sa to stáva naozaj častejšie v našom povolaní ako napríklad niekde na pošte.


Ako teda vyzeralo vaše prvé rande?


P: Asi sme ani nemali také klasické rande. Akosi prirodzene náš vzťah vyšiel z toho, že sme boli v divadle dobrý kolektív a často sme aj po skúškach chodili spolu von.


I: V rámci skúšobného procesu sme chodili tancovať do tanečnej školy k Peťovi Modrovskému. A často sme tam po skúške žúrovali.


P: Ja som teda dosť zle tancoval, ale trochu som sa to pri Ivane naučil.


I: A potom sme spolu v SND skúšali ďalšiu hru Rechnitz, kde sme mali spolu veľmi odvážne scény. A tak sa to nejako celé zomlelo.


Viac na www.sme.sk

bottom of page