top of page
  • Eva Gajdošová

Novinka Rukopisy majstrov v Balete SND je prelomovým titulom

O inscenácii píše dramaturgička Eva Gajdošová

Murmuration, foto Juraj Žilinčár

Virtuozita, abstrakcia, dynamika, muzikalita – pojmy, spájajúce choreografické diela štyroch významných svetových tvorcov – Williama Forsytha, Edwaarda Lianga, Craiga Davidsona a Jeroma Robbinsa. Z pohľadu choreografie, interpretácie i výtvarného riešenia prináša baletná premiéra Rukopisy majstrov nový pohľad na balet.


Oslnivý kus energie

„Je to ako oslava tanečníka, jeho schopnosti premeniť technickú náročnosť na triumf fyzického majstrovstva,“ napísali po svetovej premiére diela The Vertiginous Thrill of Exactitude v roku 1996. William Forsythe v ňom skúma hranice možností techniky klasického tanca i ľudského tela.


Rýchlosť, akou sa hýbu dvaja muži a tri ženy v sprievode poslednej časti Schubertovej Symfónie č. 9, možno prirovnať k rýchlosti blesku. Jeho Pas de cinq využíva tradičné prvky tanca na špičkách, je priam ohromujúcou ukážkou klasickej techniky, ktorá však uňho nie je cieľom, ale prostriedkom na ilustrovanie nových možností práce s telom a baletným slovníkom. Reč baletu je vydestilovaná do svojej najčistejšej a najbrilantnejšej podoby.


Forsythe, rovnako ako jeho slávni predchodcovia Marius Petipa a George Balanchine, ktorými sa inšpiruje, využíva sóla, duá, triá, kvartetá a kvintetá, zdvíhané figúry, rotáciu a skoky – to všetko však dáva do nového pohybového kontextu.


Tempo choreografie je neúprosné, geometrické obrazy vytvárané choreografiou a výmeny partnerov sa dejú akoby v zrýchľujúcom tempe, čo dodáva dielu napätie, energiu a atmosféru, vťahujúc diváka do diania na javisku. Je to doslova oslnivý kus energie a predstavivosti.


Viac na www.sme.sk


bottom of page