top of page
  • Jozef Červenka

Rok 2023 sa v Opere SND začne s výnimočnými hosťami

V Rigolettovi zaspieva azerbajdžanský barytonista.

Opera SND pripravila na január divácke hity. (Zdroj: SND)

V januári privíta javisko Opery Slovenského národného divadla výnimočné osobnosti, ktoré budú ozdobou jednotlivých blokov obľúbených predstavení.


Rok 2023 sa začne štýlovo s najpopulárnejšou svetovou operetou Netopier od Johanna Straussa ml. Veselý príbeh plný iskrivej hudby, ktorá perlí ako šampanské, uvedieme v réžii Miroslava Grisu so skvelými sólistami: Marianou Sajko, Andreou Vizvári, Ondrejom Šalingom, Tomášom Juhásom, Filipom Tůmom, Monikou Fabianovou a ďalšími (8. a 10. januára).


Rigoletto Giuseppe Verdiho je stálicou svetových operných scén. Ozdobou dvoch januárových predstavení (12. a 15.) hudobnej drámy o láske, zrade a kliatbe v strhujúcej réžii Martina Schülera bude predstaviteľ titulnej úlohy – azerbajdžanský barytonista Evez Abdulla, častý hosť významných európskych scén. V postave Sparafucila mu bude sekundovať slovenský hviezdny bas Štefan Kocán. Pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa uvidíme aj Andreu Vizvári, Tomáša Juhása a Moniku Fabianovú.


Výnimočná inscenácia operného evergreenu Giuseppe Verdiho La traviata v réžii Roberta Catalana si za necelé dva roky od svojej premiéry získala srdcia divákov. V dojímavej a ľudsky pravdivej inscenácii, ktorá podčiarkla priezračnú čistotu a úprimnosť Verdiho nesmrteľnej hudby, už vystúpil celý rad výnimočných speváckych osobností.


V dvoch januárových predstaveniach (18. a 21.) sa k nim pridajú hviezdna sopranistka Simona Šaturová ako Violetta, medzinárodne renomovaný rumunský tenorista Cosmin Ifrim ako Alfredo a vynikajúci slovenský barytonista Aleš Jenis ako Giorgio Germont. Obe predstavenia bude dirigovať autor oceňovaného hudobného naštudovania, hudobný riaditeľ Opery pražského Národného divadla Robert Jindra.


Viac na www.sme.sk


bottom of page