top of page
  • Jozef Červenka

Svätopluk, Carmen aj Peter a Lucia prichádzajú na dosky Opery SND

Čo sa chystá v marci na prvej opernej scéne.

Peter Mikuláš


Koniec februára (24., 26. a 28.) a druhý marcový deň bude v Opere Slovenského národného divadla v znamení premiérového bloku novej inscenácie historickej hudobnej drámy Eugena Suchoňa Svätopluk.


Monumentálne operné dielo uvádzame pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.


Režisér Roman Polák pripravil koncepciu, z ktorej cítiť mimoriadny rešpekt k opere Svätopluk, ktorá zachováva dejovú líniu, jej ideové a filozofické posolstvo. Režisér vo svojom koncepte však otvára aj témy, ktoré riešila už spoločnosť v čase vlády kráľa Svätopluka – a ktoré rieši aj tá súčasná. Zásadnými sú sloboda a vízia budúcnosti.


Pre Romana Poláka je dielo aj metaforou o nekonečnom boji o moc, ktorý sa ťahá takmer kontinuálne celými ľudskými dejinami. Jeho inscenácia kladie zásadné otázky, akí sme nepoučiteľní, ako budeme bojovať a pachtiť sa za mocou, zabíjať, vraždiť i dva kroky od priepasti, v ktorej nastane konečné ticho.


Vynikajúce hudobné naštudovanie pripravil Martin Leginus. Pod jeho dirigentskou taktovkou sa na scéne Barbory Šajgalíkovej a v kostýmoch Pavla Dendisa predstavia Peter Mikuláš (Svätopluk), Daniel Čapkovič (Mojmír), Ondrej Šaling (Svätopluk ml.), Pavol Remenár (Dragomír), Jolana Fogašová (Ľutomíra), Monika Fabianová (Blagota), Eva Hornyáková (Milena), Filip Tůma (Bogat) a ďalší sólisti, rozšírený zbor a orchester Opery SND.


Esencia šarmu a vášne aj operná rozprávka

Carmen Georgea Bizeta je stálicou na svetových operných javiskách i na tom našom. V dvoch marcových predstaveniach (8. a 10.) novej inscenácie opery, ktorá pribudla do repertoáru na jeseň minulého roku, sa opäť predstaví premiérové medzinárodné obsadenie: ako Carmen vynikajúca talianska mezzosopranis­tka Annunziata Vestri, ako Don José mexický dramatický tenorista Luis Chapa a domáci sólisti – barytonista Daniel Čapkovič ako toreador Escamillo a sopranistka Mariana Sajko ako Micaela i ďalší speváci, zbor a orchester pod taktovkou šéfdirigenta Opery SND Kevina Rhodesa.


Viac na www.sme.sk


bottom of page