top of page
  • Kristián Kohút

To dievča strážia zle! Alebo aký je nový rodinný titul v Balete SND

Premiéry budú 18. a 19. novembra

Nová inscenácia Zle strážené dievča bude mať v Balete SND premiéru 18. a 19. novembra 2022 (Zdroj: Juraj Žilinčár)

Zle strážené dievča/La Fille mal gardée patrí k najobľúbenejším a najhranejším titulom baletného repertoáru na celom svete. Vo svojej vyše storočnej histórii uviedol Balet SND toto komické dielo len v dvoch rozdielnych inscenáciách.


Dnes sa takmer po tridsiatich rokoch vracia do repertoáru, a to vo svetovo najuvádzanejšej podobe: v choreografii sira Fredericka Ashtona, s hudobným aranžmánom Johna Lanchberyho a so scénickou výpravou slávneho britského karikaturistu Osberta Lancastra.


Nie je úplnou raritou stretnúť na predstaveniach Baletu SND skôr narodených divákov, ktorí navštevovali naše predstavenia ešte na prelome 70. a 80. rokov. Väčšina týchto ľudí s láskou a istým oduševnením v hlase spomína na legendárne vystúpenie sólistu Janka Haľamu v postave vdovy Simone v balete Márna opatrnosť (jeden z používaných prekladov diela).


Úspech inscenácie bol obrovský. Nestoja za ním len interpretačné výkony vtedajšej silnej generácie sólistov, ale i roztomilý príbeh, melodická hudba a nádherná choreografia.


Zle strážené dievča má všetky kvalitatívne atribúty, ktoré z neho robia repertoárový šperk s veľkým diváckym potenciálom.Prababka baletov


Prvý slovenský choreograf Jozef Zajko nazval balet La Fille mal gardée/Zle strážené dievča „prababkou“ baletov. Patrí k najstarším baletným dielam s nepretržitou líniou uvádzania.


Predbehol ho len jednodejstvový balet Amors og Balletmastererns Luner (Rozmary Amora a baletného majstra) Vincenza Galeottiho z roku 1796, ktorý je najstarším prežívajúcim dielom svetovej baletnej literatúry.


La Fille mal gardée/Zle strážené dievča je dielom s mimoriadne košatým rodokmeňom.


Za vyše dvesto rokov ho choreograficky formovalo množstvo umeleckých osobností. Z choreografov to boli Jean Dauberval, Paul Taglioni, Marius Petipa, Bronislava Nižinská, Frederick Ashton a mnohí ďalší, pod hudobnú zložku sa podpísali skladatelia ako Louis J. Ferdinand Hérold, Peter Ludwig Hertel, Léo Delibes, Ludwig Aloisius Minkus či Cesare Pugni.


Viac na www.sme.sk


bottom of page