top of page
  • Kristián Kohút

Umelec, rebel, sexidol, symbol boja za slobodu. Inscenácia o Nurejevovi prichádza do SND

Balet Štátneho divadla Košice bude hosťovať v Bratislave.

Balet Štátneho divadla Košice prichádza do SND s inscenáciou o legendárnom umelcovi Rudolfovi Nurejevovi. (Zdroj: Joseph Marčinský)

Umelec, rebel, sexidol, symbol boja za slobodu – to je len časť prívlastkov, ktoré sa spájajú s menom najslávnejšieho tanečníka 20. storočia. Balet Štátneho divadla Košice prichádza do Slovenského národného divadla s inscenáciou o legendárnom umelcovi Rudolfovi Nurejevovi, ktorý odmietol skrotiť svoj tatársky temperament, vzoprel sa sovietskej diktatúre, aby dobyl svet a stal sa slobodným človekom. Je to príbeh jedinca, ktorý je v kontexte súčasnej geopolitickej situácie opäť veľmi aktuálny.


„Skok k slobode“ – titulky západných žurnálov informovali 17. júna 1961 o emigrácii popredného ruského baletného sólistu Rudolfa Nurejeva na francúzskom letisku Le Bourget. V čase studenej vojny, keď médiá zamestnávala vrcholiaca kubánska raketová kríza, Berlín bol rozdelený múrom a Jurij Gagarin letel do vesmíru, sa predstavitelia Sovietskeho zväzu rozhodli Západu dokázať svoj pokrok nielen v technologicko-vedeckej oblasti, ale i v umení.


Úspechy Sovietov malo korunovať turné Kirovovho baletu do Paríža a Londýna. Mediálna oslava sovietskeho baletu sa však útekom Rudolfa Nurejeva zvrtla na mediálnu senzáciu, ktorá zvrátený režim otvorene kritizovala. Medzinárodnú potupu Sovietov malo odvrátiť Nurejevovo umelecké zlyhanie.


Viac na www.sme.sk

bottom of page