top of page
  • Lubor Cukr

Vášeň a láska, sloboda i zrada, pomsta aj smrť. Aká bude 103. sezóna v Opere SND?

Opera chystá tri premiéry a ďalšie špeciálne projekty.

Katarína Hano Flórová ako Carmen na vizuáli k premiére opery Carmen v Opere SND, foto Jakub Gulyás

Na vstup do novej sezóny sa pripravujeme s nádejou, že po období neistoty a zatvorených divadelných sál konečne poskytneme priestor na plnohodnotnú divadelnú činnosť.


Pre našu novú sezónu pripravujeme tri premiéry. Na javisko sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších operných titulov, Carmen Georgesa Bizeta, strhujúca realistická hudobná dráma o vášni, slobode, pomste a smrti.


Novinka má ambíciu zachovať divácku atraktivitu diela, ale odkryje aj iné roviny ako iba príbeh o prelietavej láske. Temperamentnú Carmen vystrieda slávnostná opera Eugena Suchoňa Svätopluk, významné dielo slovenskej klasickej hudby.


Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, výtvarne silnej a filozofickej koncepcii. Na ňu nadviaže výpravná belkantová opera so sugestívnym príbehom z anglickej histórie Maria Stuarda od Gaetana Donizettiho.


Trojicu premiér doplní súčasná pocta opernému žánru s odkazmi do histórie, Impresario Dotcom od Ľubice Čekovskej v koprodukcii s festivalom v Bregenzi ako súčasť špeciálnych projektov Opery SND.


V ich rámci uvedieme aj mimoriadnu udalosť – otvárací galakoncert sezóny Edita Gruberová Tribute, na ktorom vzdajú hold našej sopránovej legende súčasné operné hviezdy. Zbor Opery SND vystúpi na významnom opernom festivale Janáček Brno, kde uvedie dielo Feliksa Nowowiejského Quo Vadis.


Chystáme aj tradičné Letné gala pred novou budovou SND na záver sezóny. V repertoári ostávajú obľúbené tituly z predchádzajúcich sezón vrátane štyroch detských inscenácií. Pokračujeme tiež s Operným štúdiom SND, ktorého činnosť v podobe workshopov, koncertov a predstavení sme rozšírili o účinkovanie frekventantov v štandardných inscenáciách. Rozbiehame systematickú edukatívnu činnosť smerom k detskému a mladému divákovi.


V novej sezóne nás čaká nás nový, pestrý divadelný svet, ktorý reflektuje tradičné kvality, osloví i mladého diváka a vyjadrí tiež zásadný postoj k súčasnému svetu. Tešíme sa, že budeme spolu premýšľať, smiať sa, kochať sa krásou i snívať.


Viac na www.sme.sk

bottom of page