• Jana Alexová

Veľká divadelná prespávačka v SND: Aká bude noc v Národnom?

S Nebojsom sa nikto nebude báť.

Richard Autner ako Nebojsa, foto Ctibor Bachratý

Pamätáte sa ešte na časy, keď prespať hocikde inde, len nie vo svojej posteli, bolo najväčšie dobrodružstvo? Hoci by to malo byť len u kamarátov susedov, v stane na záhrade alebo v tábore, všetko sa rátalo.


A o to viac, keď bolo treba zbaliť karimatku a spacák. To už zaváňalo naozajstnou divočinou!


A čo tak noc v divadle? Ale nie v hocijakom, v Národnom. V Slovenskom národnom divadle.


Myslíme to vážne, pošlite svoje deti na Veľkú divadelnú prespávačku do Slovenského národného divadla, ktorú sme si pre ne pripravili pri príležitosti Dňa detí už 3. júna. Nebojte sa, spolu s Nebojsom sa u nás nikto báť nebude!
Čo sa chystá?


Tretieho júna bude mať v Činohre SND predpremiéru nová rozprávka Nebojsa. Novinka pre deti z pera majstra detskej literatúry Ľubomíra Feldeka spája do pútavého celku niekoľko známych rozprávok.


Pod zasneženými končiarmi Tatier sa stretnete s Cisárom a jeho novými šatami, za ktoré ho neminie oprávnený výsmech ľudu, no tiež s princeznou na hrášku či so zákernou a prefíkanou Strigou macochou.


Tá rôznymi výmyslami trápi nielen svoju nevlastnú dcéru Marušku, keď sa od čarovného Zrkadla dozvie pravdu. A tou pravdou je, že nie ona, lež jej nevlastná dcéra je najkrajšou ženou na svete.


Tak ako samotný príbeh, odvážni a smelí sú rovnako Nebojsa, ktorý nevie, čo je strach, aj Maruška, ktorá sa nebojí v januári ísť na jahody či po fialky. A okrem vynachádzavosti ich časom spojí láska, ktorá prekoná aj tie najtemnejšie hory.


Na to sa však najprv Nebojsa musí vydať z domu, aby zistil, čo to vlastne ten strach je a na čo je dobrý.


Nebojsa: Martin Šalacha (mesiačik Január), Monika Hilmerová (Macocha), foto Ctibor Bachratý

Zažiť divadlo z inej stránky


V kapacitne limitovanej ponuke si spolu so vstupenkou na predpremiéru Nebojsu mohli rodičia pre svoje deti zakúpiť balíček Veľkej divadelnej prespávačky. Pre veľký záujem sa vstupenky na prespávačku vypredali do hodiny od spustenia predaja.


V balíčku prespávačky deti dostanú divadelný darček, po predstavení ich bude čakať stretnutie s hercami, večera, divadelný workshop, nočná prehliadka zákulisia divadla, rozprávka na dobrú noc v podaní známeho herca a samotné vzrušujúce prespanie v Slovenskom národnom divadle.


„Uvedomujeme si, že dva roky v pandémii mali najvýraznejší dopad na deti. Dlho nemohli chodiť ani do školy a už vôbec nie do divadla. Veľmi nám záleží, aby sa k nám do divadla vrátil aj detský divák a cestou dobrodružnej divadelnej prespávačky im chceme ukázať náš svet z trochu inej stránky,” hovorí o projekte riaditeľka komunikácie SND Barbora Šajgalíková.


Viac na www.sme.sk